26.05.2020
Oferty pracy. Które branże obecnie najczęściej rekrutują?
Chociaż przez dłuższa chwilę wiele firm i zawodów z dnia na dzień straciło płynność finansową, to jednak wiele sektorów nie odczuło zmian – a nawet zanotowało zyski. Optymizmem napawa fakt, że ogłoszenia rekrutacyjne ciągle pojawiają się na stronach dla osób szukających pracy. W związku z sytuacją epidemiczną, wielu pracodawców oferuje możliwość rekrutacji zdalnej, bez konieczności wychodzenia z domu. Organizowane są m.in. rozmowy telefoniczne i wideokonferencje.
Maison&Partners pod koniec kwietnia przeprowadzili badania dla BIG InfoMonitor, które wykazują, że co trzeci Polak z powodu koronawirusa stracił część dochodów, a co dwudziesty został pozbawiony ich źródła.Pandemia wpłynęła także na zarobki w grupach wiekowych: między 25. a 34. rokiem życia oraz u 45- 54 latków. Zaś najmłodsze pokolenie 18-24 latków zostało pozbawione całkowicie możliwości zarabiania pieniędzy. Koronawirus wprowadził sporo zamieszania nie tylko wśród ludzi, ale również w biznesie. Wiele przedsiębiorstw musiało zredukować stanowiska pracy.
W czasie pandemii niektóre branże wstrzymały rekrutację, a inne prowadziły nabór pracowników bez zakłóceń
Oczywistym jest, że najmocniej ucierpiały biznesy stacjonarne. W momencie wprowadzenia obostrzeń wiele sklepów, restauracji, salonów urody i tatuażu z dnia na dzień przestało prosperować. Z uwagi na dość dużą możliwość zarażenia się koronawirusem – branże te stanęły pod znakiem zapytania na wiele tygodni.
Oczywiście z pomocą przyszły rozwiązania internetowe. Wszyscy pracodawcy, którzy zdążyli przenieść swój biznes do strefy on-line – mogli liczyć na mniejsze straty. Nastąpił rozwój sklepów internetowych, dostaw na wynos czy porad elektronicznych.
Dzięki temu, szczególnie mocno rozwinął się sektor usług marketingu internetowego, a także szeroko rozumianej branży IT.
Pracodawcy mimo sytuacji epidemicznej, poszukują nowych pracowników
Chociaż przez dłuższa chwilę wiele firm i zawodów z dnia na dzień straciło płynność finansową, to jednak wiele sektorów nie odczuła zmian – a nawet zanotowało zyski.
Optymizmem napawa fakt, że ogłoszenia rekrutacyjne ciągle pojawiają się na stronach dla osób szukających pracy. W związku z sytuacją epidemiczną, wielu pracodawców oferuje możliwość rekrutacji zdalnej, bez konieczności wychodzenia z domu. Organizowane są m.in. rozmowy telefoniczne i wideokonferencje.
Branże, w których najłatwiej znaleźć pracę
Branża IT nie odnotowała żadnych zmian w procesach rekrutacyjnych. Prace wielu osób w miarę łatwo przeniesiono do warunków zdalnych. Pracownicy tej branży najszybciej dostosowali się do pracy z domu (niekiedy już wcześniej pracowali w systemie „Home Office”), a w niektórych firmach taki rodzaj pracy okazał się nawet bardziej opłacalny. W związku z tym specjaliści branży IT byli i są nadal szczególnie poszukiwani.
Marketing internetowy – od grafika po specjalistę social media. Marki stawiające na sprzedaż w Internecie poszukują pracowników, którzy wprowadzą ich produkty do świata on-line. Jeśli czujesz się mocny w tej dziedzinie – warto właśnie teraz szukać zatrudniania.
Branża handlowa – jednak tutaj oferty pracy skupiają się w dużej mierze wokół sklepów spożywczych i budowlanych. Niestety sklepy z odzieżą, obuwiem, bielizną czy tekstyliami nadal notują tendencję spadkową. Mimo otwarcia galerii handlowych wiele marek postanowiło nie przedłużać umów najmu i przenieść sprzedaż do sklepów internetowych.
Pracę dostaną także pracownicy fizyczni np.:
- na stanowisku magazyniera czy kuriera: ze względu na rozwój platform e-commerce i wzrost trendu dostaw produktów do domu.
- na halach, w procesach produkcyjnych: dzięki temu, że wiele producentów dość szybko spełniło wymogi bezpieczeństwa, a wielkie hale pozwalają na utrzymanie odpowiedniego dystansu między pracowniami.
- W pracach sezonowych przy zbiorze owoców lub warzyw: tutaj podobnie jak w punkcie powyżej, duże obszary pozwalają na bezpieczną pracę na świeżym powietrzu.
Branże, które ucierpiały w okresie pandemii koronawirusa
Do takich branż zdecydowanie należą: gastronomia, turystyka i hotelarstwo oraz firmy zajmujące się organizacją eventów. W galeriach handlowych – do odwołania – nadal nie będą mogą prowadzić działalności agenci turystyczni i organizatorzy turystyki. Znacząco zostały zredukowane także stanowiska w sektorze obsługi klienta, gdzie rekrutacja niemal zanikła.
Salony kosmetyczne i tatuażu również w okresie 2 miesięcy świeciły pustkami. Obecnie, chociaż nie znajdziemy wielu ogłoszeń o pracę z tego sektora, to być może już niedługo ta branża znów zacznie zatrudniać nowych pracowników.
Jak przetrwać kryzys?
Jeśli pracujesz w sektorze, który obecnie ucierpiał najbardziej, nie załamuj się! Zaktualizuj swoje CV – uzupełnij o zdobyte ostatnio doświadczenie i koniecznie podkreśl swoje pozytywne cechy. Nie zamykaj się także na opcję przebranżowienia. Potraktuj to jako drugą szansę, bo może teraz będziesz miał szansę robić coś, w czym sprawdzisz się jeszcze lepiej. Wykorzystaj ten czas na rozwój osobisty. Poszukaj aplikacji, która pozwoli ci na efektywną naukę języka obcego – ten może przydać ci się w nowej pracy.
Sprawdź też oferty pracy za granicą. Coraz więcej krajów zmniejsza restrykcje związane z kwarantanną, więc opcja wyjazdu za granicę może być dla Ciebie bardzo przydatna. A dzięki pensji zarobionej w obcej walucie, po powrocie do Polski będziesz mógł skupić się na rozwoju osobistym (np. zainwestować w dodatkowy kurs).
Miejmy nadzieję, że już niedługo sytuacja całkiem się unormuje. Tymczasem, nie warto się załamywać – lepiej zdecydować się na pracę zastępczą. W przyszłości rekruterzy docenią to, że podczas pandemii nie załamałeś rąk i aktywnie poszukiwałeś zatrudnienia.
Przeczytaj nasz artykuł o pracy sezonowej za granicą. Z artykułu dowiesz się, ile możesz zarobić w pracy sezonowej oraz, w jakiej branży możesz znaleźć pracę:
https://www.euro-kontrakt.eu/pl/praca-sezonowa-za-granica-jak-jej-szukac-i-ile-mozesz-zarobic/