11.02.2020
Ile kosztują pracodawcę w Niemczech jego pracownicy?
Praca za granicą to ciągle łakomy kąsek dla Polaków. Wśród krajów, do których ludzie udają się w celu znalezienia pracy, szczególnie chętnie wybierane są Niemcy. Decydują się na wyjazd do pracy za granicę, bo na Zachodzie w 3 miesiące zarabiają więcej, niż pracownicy przez cały rok w Polsce. Jednak wyjazd na „własną rękę” nie zawsze jest łatwy do zorganizowania, dlatego coraz częściej decydując się na wyjazd do pracy za granicą, pracownicy korzystają z pomocy agencji pośrednictwa pracy. Dla zagranicznego pracodawcy takie rozwiązanie jest również korzystne. Dlaczego? Za chwilkę zdradzimy, ile tak naprawdę kosztuje niemieckiego pracodawcę zatrudnienie pracownika z Polski?
Praca za granicą – koszty utrzymania pracownika w Niemczech są zaskakująco wysokie.
Obliczając koszty utrzymania pracownika – bez względu na to czy korzysta z usług agencji pośrednictwa pracy, czy nie – pracodawca musi wziąć pod uwagę koszty rzeczywiste i koszty pośrednie. Do kosztów rzeczywistych zalicza się:
– ubezpieczenie pracownika, które wynosi 19,275 % jego płacy brutto. Ubezpieczenie rentowe 9,45%, zdrowotne 7,30%, bezrobotne 1,50%, pielęgnacyjne 1,025%. A to nie koniec! Do tego należy doliczyć około 2,5% ubezpieczenia dającego firmie częściowy zwrot pensji wypłacanej pracownikowi w czasie choroby. I na koniec roku składka na zrzeszenie zawodowe, której wysokość jest zależna od ryzyka wypadku na zajmowanym stanowisku pracy;
– urlopowe bądź gratyfikacja bożonarodzeniowa (dodatek – tzw. trzynastka);
– ewentualne dodatki (na dzieci, zaopatrzenie emerytalne [Altersforsorge], premie);
– wypłata pensji w przypadku choroby lub innej nieobecności;
– kursy, szkolenia – na szczęście tutaj może ograniczyć finanse o np. koszty szkolenia bhp pracownika w przypadku współpracy z agencją pośrednictwa pracy (wówczas szkolenie bhp pracownika, jest w zakresie obowiązków agencji pośrednictwa pracy);
Koszty pośrednie to: wyposażenie miejsca pracy, dodatkowe prezenty i inne.
Przykładowo, jeśli pracownik zarabia rocznie 35 000 euro, to jego ogólny koszt dla pracodawcy wynosi 63 000 euro.
Agencja pośrednictwa pracy – jeden ze sposobów na obniżenie kosztów prowadzenia działalności
Pracodawca z Niemiec może obniżyć koszty prowadzenia działalności korzystając z usług agencji pośrednictwa pracy. Agencja pośrednictwa pracy świadczy usługę na rzecz pracodawcy, w zamian za którą najczęściej wystawia rachunek. A ten przecież wlicza się w koszty prowadzenia działalności, które później są odliczane.
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, pracodawca może zaoszczędzić także na szkoleniach bhp, ponieważ te zapewnia agencji pośrednictwa pracy.
Dodatkowo, agencji pośrednictwa pracy odpowiada za to, by pracownicy mieli odpowiednie przeszkolenia na wybranym stanowisku pracy (lub doświadczenie w wybranych branżach), dzięki czemu oszczędza pracodawcy z Niemiec żmudnych i długi poszukiwań odpowiedniego kandydata (koszty HR, koszty związane z prowadzeniem rekrutacji).
Zalety korzystania z usług agencji pośrednictwa pracy – podsumowanie.
Tak więc rachunek wystawiony przez agencję pośrednictwa pracy, to nie jedyny plus korzystania z jej usług. Do zalet korzystania z usług agencji pośrednictwa pracy należą również: odciążenie od zadań kadrowych, takich jak przygotowanie umów o pracę, wysyłanie pracownika na szkolenie bhp czy badania lekarskie. Co więcej, pracodawca korzystający z usług agencji pośrednictwa pracy, nie musi martwić się przygotowywaniem ofert pracy, długotrwałymi nieraz procesami rekrutacyjnymi, czy wydatkami na reklamę takich ogłoszeń. A, co najważniejsze – jeśli stały pracownik udaje się na urlop czy zachoruje, firma szybko może liczyć na natychmiastowe wsparcie kadrowe z agencji pośrednictwa pracy, która dysponuje bazą kandydatów, wykwalifikowanych w danej branży.